Uz valdošās koalīcijas planētas iestājies ekonomiskais uzplaukums, tautsaimniecība sasilusi, pilsoņi saņem eiropiešu cienīgas algas,

darba devēji sacenšas labāko darbinieku pārvilināšanā, kādreizējie ekonomiskie emigranti steidz atgriezties dzimtenē, lai ieņemtu brīvās, labi apamksātās darba vietas, bet ar to nepietiek. Tāpēc valdošās partijas – Zaļo un zemnieku savienība (ZZS), “Vienotība” un “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK – pēc tautas pieprasījuma steidz uz plaukstošu Latviju saukt viesstrādniekus.


Dzintars Zaļūksnis

Žēl, protams, ka tā nav, taču ne viss šajā “Marsa ainavā” ir tikai fantāzija. Proti, Ministru kabinetā patiešām notiek diskusijas par Ekonomikas ministrijas (EM) plānu piesaistīt augsti kvalificētu darbaspēku no ārvalstīm. Un pirmdien valdības komitejas sēdē jau tika norādīts, ka “jāmeklē risinājumi arī mazāk kvalificēta darbaspēka piesaistei, jāapsver, vai ir valstis, no kurām nevajadzētu piesaistīt darbaspēku, kā arī jādomā par vēl citiem jautājumiem”. Tulkojot latviešu valodā, tas nozīmē, ka Latvijā iegūstamās izglītības iespējas ir tik ļoti samazinājušaš, ka par speciālistu importēšanu vairs nevar būt nekādu šaubu, tāpēc jāaicina vien šurp arī apkalpojošais personāls. Vienīgais jautājums – kuras varētu būt tās “perspektīvākās” valstis, kuru pilsoņiem Latvijā maksātās algas būs pievilcīgas? Dienvidnieki šeit salst nost, tāpēc jāskatās “paralēlās pasaulēs”, bet tur, godīgi sakot, viena pati Ukraina palikusi.

Tomēr skaidrs, ka pirmais, ko paveiks viesstrādnieki,– apturēs “produktivitātei neatbilstošo” darba samaksas palielināšnos. Darba roku un galvu trūkuma problēmu, protams, var risināt arī citādi – piemēram, samazinot darbaspēka nodokļus, stimulēt straujāku algu pieaugumu. Taču koalīcijas marsiešiem tas nav pieņemams: kāpēc gan palielināt ienākums tiem, kas tik un tā pavisam drīz šo valsti pametīs? Vai nomirs – kāda starpība... Ar pašreizējo vidējās darba samaksas pieaugumu pilnīgi pietiek ministru, Saeimas deputātu un augsta ranga činavnieku ikgadējam algu palielinājumam, tāpēc vairāk nemaz nav vajadzīgs. Ja neticat, uzprasiet dīvainās institūcijas vārdā “Latvijas Banka” prezidentam Ilmāram – viņš apliecinās, ka vienīgais ekonomiski pamatotais algu pielikums var notikt tikai viņa kantorī.

Bet ļaunākais, ka gadījumā, ja ekonomiski aktīvi Latvijas cilvēki no valsts vairs neizbrauks, pajuks tautas nomainīšanas plāns, un to nu nekādi nedrīkst pieļaut!  Tāpēc Ministru kabinets paplašinās izstrādāto sarakstu ar profesijām, kurās “prognozē būtisku darbaspēka trūkumu un kurās darbā Latvijā var tikt uzaicināti ārzemnieki” – saraksts nosaka tās profesijas, kurām tiks atvieglotas prasības nodarbinātības tiesību iegūšanai, tādejādi paātrinot darba atļauju ārzemniekiem noformēšanas procesu, kā arī palielinot augsti kvalificēta darbaspēka pieejamību darba devējiem Latvijā. Kopumā EM izveidotajā sarakstā jau ir iekļautas 303 profesijas – tādās Latvijā strauji iztukšotās jomās kā zinātne, fizika, ķīmija, matemātika, statistika, informācijas un komunikācijas tehnoloģijas, apstrādes rūpniecība, elektrotehnoloģijas, elektrotehnika, būvniecība, finanšu analīze, zvejas kuģu vadība, gaisa kuģu piloti un tehniskās apkopes personāls. Arī specialitāšu ārsti, kuriem atbilstoši jaunajiem noteikumiem ar pacientiem vairs nebūs jāprot sazināties valsts valodā.

Aizejot neaizgājušais ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens savā ierastajā taisnprātībā skaidro, ka “Latvijas lielākais izaicinājums ir salīdzinoši zemā vidējā darba samaksa, kas nākamgad laika posmā no marta līdz maijam varētu sasniegt 1000 eiro”. Lietuvas un Igaunijas ekonomikas esot “produktīvākas”, turklāt Igaunijā arī vidējā alga ir būtiski augstāka, tāpēc Latvijas iedzīvotāji dodas peļņā uz šo kaimiņvalsti. Lieliski! Pēc 20 gadiem, kad Latvija būs kļuvusi “pavisam citāda”, Igaunija būs pārlatviskojusies. Vai to jūs gribat panākt, pie varas esošie tūdaliņi?

Vismaz tā tas izskatās šobrīd, kad valdība ar “nodokļu reformu” esot “radījusi nopietnu piedāvājumu ekonomiskās situācijas uzlabošanā, kas ļaus celt Latvijas ekonomikas produktivitāti un konkurētspēju”. Jā! Kombinācijā ar “viesstrādnieku programmu” ir pilnīgi skaidrs, uz kurieni tas viss virzās.

Komentāri  

#1 purvaputns 2017-11-08 15:43
Kāpēc Šadurska kungs gadiem rūpīgi strādā pie izglītības sistēmas kvalitātes pazemināšanas un eksakto priekšmetu izskaušanas?
Tāpēc, ka tāds ir latatejas saimnieku-ASV uzstādījums. Viņi savu tautu tur noladētajā ASV jau ir par staigājošiem idiotiem pārvērtuši! vienā līmenī ar šimpanzi no džungļiem ir vidējais amerikānis. zinu, esmu tur padzīvojis. Skumji tur ir. un te ir tas pats gaidāms, kad apsprāgsim mēs- PSRS skolās izglītību ieguvušā paaudze.
TVRīga, šito iepostēju te, jo tur, kur tas iederējās -pie raksta par OIK. Man jūsu saprogrammējums neļāva to izdarīt,jo redz esot bijis līdzīgs komentārs. Fix it!
#2 purvaputns 2017-11-09 15:12
nu vedīs te vergus, bet viņi muks no šejienes. arī mēs muksim. Un, vai nav galu galā vienalga, kas šeit notiek. Man lēnām te viss ir tik noriebies, ka gribu vienu- tikt prom. Un iespējami dārgi pārdot to, ko te esmu sabūvējis un iekārtojis .Te nebūs nekas. Nekad te nekas labs nebūs !tikai bezcerība, nabadzība, netaisnība. Kamēr jūs- pastaldauņus nozombētos nenolikvidēs. Ar visiem jūsu kaklakungiem. un vēl viena problēma- uz kurieni??!! šitā bankjūdu sistēma ir visur... atšķirīgs tikai expluatācijas un nabadzības apmērs... te , protams tas ir extrēms.,
#3 Zin... 2017-11-09 18:28
Ziemeļkoreju :)))
#4 purvaputns 2017-11-09 23:32
tev te, pastal, būs krietni sliktāk kā vairumam Ziemeļkorejā.....
neesmu tur gan bijis,bet klimats varētu nebūt tas piemērotākais. Kur gan es esmu bijis un kur man patiešām patika-tā ir Kuba! Tur augstas klases medicīna ir par velti! tev pastal tas tikai sapņos rādās! Un Augstākā izglītība arī par velti....
#5 Zin 2017-11-10 11:43
Augstāko arī Latvijā ieguvu par velti, atlika tik labas sekmes skolā uzrādīt :))) un veselībai apdrošināšana dara brīnumus :))) jūtu jau jūtu, kā mums klāsies sliktāk. Katru gadu grimstam nabadzībā, ES brūk, dolārs paliek bezvērtīgs utt utjp. Tik varenās BRIVS valstis piedzīvo izrāvienu pasaulē :> No visām valstīm man patīk, neskaitot Latviju - Islande, Skotija, Horvātija un Austrija
#6 purvaputns 2017-11-10 15:18
bet man Jaunzelande, Kuba,Bhutan,Vanuatu,varbūt pat Krievija,ja tur pie varas nāks nacionālisti un tā atbrīvosies no liberastiem- nodevējiem. varbūt Autrālija arī... Tad vēl vesels bars Dienvidamerikā ir tādas, kurās varētu dzīvot.
#7 Zin... 2017-11-10 16:35
Austrāliju sapņoju aizbraukt apskatīt, bet nu nav ne jausmas kad un kā.. dārgi un ilgi tas viss būtu

You have no rights to post comments

Web Analytics